Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_9728

Cestovní pojištění a exotika (díl 4)

S ELEKTRONIKOU NA CESTÁCH 

Fotoaparátem to začíná, pak často následuje tablet nebo notebook, elektronická čtečka knih, GPS navigace do auta, a ještě nezapomenout do kapsy strčit mobil. A k tomu samozřejmě všechny nutné nabíječky. Většina z nás se ani na dovolené neobejde bez elektroniky. Ať už pro zábavu, nebo abychom si na cestu uchovali vzpomínky. Jenže takové množství elektroniky znamená, že s sebou na dovolenou vezete věci v hodnotě až několika tisíc korun. A proto je dobré je mít pojištěné. Na fotoaparáty se s oblibou zaměřují zloději na ulicích, stejně snadno vám může zmizet i tablet v hotelovém pokoji.

„Pojištění takzvané přenosné elektroniky se ale nevztahuje jen na věci, které si vezete s sebou. Týká se i věcí, které si za hranicemi během cesty pořídíte,“ říká Kateřina Vanková, produktová manažerka cestovního pojištění Generali pojišťovny. V jakých konkrétních případech tedy pojištění elektroniky, které je u Generali součástí pojištění zavazadel a u jedné osoby kryje škodu až do výše 40 tisíc korun, využijete?  

Mějte doklad, že škoda skutečně odehrála

Pojištění platí například pro situaci, kdy je třeba čtečka během letu v odbaveném zavazadle, které se aerolinkám podaří ztratit. Pokud se kufr nenajde, je pojistná událost na světě. To samé platí i v situaci, kdy je zamčené zavazadlo vykradené někým na letišti. „V obou případech je potřeba přímo na letišti trvat na sepsání protokolu o ztrátě a uvést v něm konkrétní věci, které zmizely,“ radí Kateřina Vanková. S rozmachem služeb Airbnb se také může stát, že vypůjčený byt nebo dům během vaší dovolené vybílí zloději, kteří si odnesou i vaše věci. I tady platí pravidlo, že je potřeba vše hlásit – tedy obrátit se na místní policii a mít v ruce papír s tím, co vše bylo z vašich věcí ukradeno. Pojištění samozřejmě myslí i na drsnější způsoby – loupežné přepadení, které zejména ve velkých městech není až tak neobvyklé.  Kriminalita tohoto typu je pro mnohé možná překvapivě častá v například k romantickým procházkám svádějících uličkách pařížské čtvrti Montmartre. Turisté s drahými fotoaparáty a telefony jsou zkrátka velkým lákadlem. „Abychom mohli uhradit škodu vzniklou přepadením, potřebujeme o přepadení doklad od policie s výčtem odcizené techniky,“ upozorňuje Kateřina Vanková.

Nárok na úhradu hodnoty elektroniky platí i v případě nenadálých živelných událostí, tedy například povodní, požáru nebo zemětřesení.

Rady a doporučení: 

1/ Při cestě letadlem či autobusem se snažte mít elektroniku v příručním zavazadle a u sebe.

2/ Při procházkách v místech, která příliš neznáte, noste například fotoaparát a mobilní telefon skrytý.

3/ V hotelích používejte hotelové sejfy v pokojích nebo na recepci.

4/ Při ubytování s využitím např. služby Airbnb při odchodu z bytu či domu nezapomínejte zavírat okna a zamykat. 

5/ Cokoliv se vám s elektronikou stane, vždy musíte pojišťovně prokázat, že k tomu došlo tak, jak říkáte. Vhodné jsou fotografie či krátká videa z místa, svědecké výpovědi nebo policejní protokoly.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

PODCASTHOUSE

 

 

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

     

 

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

TOPlist